Akropolis – garsiausia Atėnų tvirtovė

7237_athens_atene_acropoliAkropoliu yra vadinama ta miesto dalis, kurioje yra įtvirtinimai. Įprastai, dėl saugumo, akropoliai buvo įkuriami ant kalvų, todėl jie dažniausiai tapdavo miesto centrais. Ne išimtis ir Atėnų akropolis.

Atėnų akropolis yra įsikūręs ant 156 metrų aukščio kalvos centrinėje Atėnų miesto dalyje. Tokią vietą lėmė ir tai, jog nuo akropolio puikiai matosi vienas svarbiausių Viduržemio jūros bei didžiausias Graikijos uostas.

Akropolis buvo nugriautas ir vėl atstatytas, nuo V a. pr. m. e. Atėnų akropolis tapo šventyklų vieta.

Šiuo metu Atėnų akropolis gana gerai išsilaikęs. Jame galima pamatyti garsiąją Atėnės šventyklą, centre esantį garsųjį Partenoną.

Akropolio planas

 1. Partenonas;
 2. Senoji Atėnės šventykla;
 3. Erechtėjonas;
 4. Atėnės statula;
 5. Akropolio vartai;
 6. Atėnės Nikės šventykla;
 7. Demetros šventykla;
 8. Brauronionas;
 9. Chalkotekas;
 10. Pandroseonas;
 11. Areforionas;
 12. Atėnės altorius;
 13. Dzeuso šventykla;
 14. Pandiono šventykla;
 15. Herodo Atiko odeonas;
 16. Eumeno stoja;
 17. Asklepijaus šventykla;
 18. Dioniso teatras;
 19. Periklio odeonas;
 20. Dioniso teatro dalis ;
 21. Aglaurionas;

Akropolio restauracija

Restauruoti Akropolį pradėta jau 1975 metais. Šiuo metu Akropolio restauracija artėja prie pabaigos, tačiau tiksli darbų užbaigimo data nėra skelbiama. Pagrindinė restauravimo priežastis – daugybės metų nudilinti pastatai ir jų griuvėsiai ėmė sparčiai byrėti, siekiant išsaugoti pasaulinio garso turizmo objektą, pripažintą Pasaulio stebuklu, suskubta jį restauruoti.

Daugiau nei 2000 metų senumo šventyklos ir kiti statiniai kruopščiai išardomi, ištiriami ir atnaujinami po vieną akmenį, siekiant užtikrinti autentiškumą bei kokybę. Dėl to Atėnų akropolis yra vadinamas didžiausia Pasaulio dėlione. Pavyzdžiui, visos kolonos buvo po vieną išardomos, o trūkstamos jų dalys – pakeistos naujomis. Tačiau pakeitimas naujomis nėra toks paprastas, kaip gali atrodyti. Kai kuriose vietose tarpai tarp blokų yra viena dešimtoji ar net dvidešimtojo milimetro dalis, tad nauja detalė turi būti itin kruopščiai sukurta.

Siekiant apsisaugoti nuo įvairiausių klaidų ir kitų nesklandumų yra sukurti speciali duomenų bazė, kurioje kaupiama įvairi informacija apie Atėnų akropolio statinius.

Nors turistai nesidžiaugia nuolat dirbančiais restauratoriais, tačiau jei ne keli šimtai kasdien Akropolyje dirbančių žmonių – vargu ar kelionės į Graikiją metu būtų galima pamatyti Akropolį.

Ieškantiems pigių poilsinių kelionių į Graikiją rekomenduojame apsilankyti svetainėje kososala.lt kurioje galėsite rezervuotis lėktuvo bilietus bei viešbučius, kelionei į Graikiją.

This entry was posted in Pažintinės kelionės po Europą and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Akropolis – garsiausia Atėnų tvirtovė

 1. Pingback: Renkamės keliones į Graikiją | Kelionese.lt